Epoxidová pryskyřice Sea&Geode je velmi hustá pryskyřice s konzistencí jako včelí med. Díky své konzistenci je ideální pro přesnější konstrukční práce, jako je například tvoření řezů kamenů (geod), mořských břehů a květinových vzorů. Pryskyřice je při práci dobře poddajná. Po zatvrdnutí má pevný, zrcadlově lesklý a naprosto hladký povrch. Má vysokou ochranu před vlhkostí vzduchu během vytvrzovacího procesu.
Je plně transparentní a je použitelná na vrstvy cca 5 mm. V případě vyšších odlitků ji doporučujeme odlévat po vrstvách, a to po částečném nebo úplném vytvrzení spodní vrstvy. Lze ji dobře probarvovat a pigmentovat. Vytvrzení za cca 24-48 hodin, dobře opracovatelná a leštitelná. Má výborné mechanické vlastnosti, vysokou pevnost a soudržnost.
Specifikace
Maximální tloušťka vrstvy je cca 5 mm.
Po vytvrzení má plně transparentní, pevný a zrcadlově lesklý povrch.
Je UV stabilní a odolná vůči vlhkosti ze vzduchu (omezuje tvorbu vodních skvrn a ztráty lesku).
Je vhodná pro transparentní i probarvené odlitky, dobře se barví barvivy a pigmenty z naší nabídky.
Doba zpracovatelnosti 30–40 minut, (100 g, 23 °C).
Doba vytvrzení pro odformování 24-48 hodin (podle teploty prostředí a množství odlévaného materiálu). Finální vytvrzení a dokončení všech vazeb v pryskyřici proběhne za 10-14 dní, v tu chvíli je pryskyřici možné brousit nebo na ní odkládat předměty (platí pro vytvrzování ve stálé teplotě 20 – 25 °C).
Je samonivelační a hustá.
Je bez rozpouštědel, neobsahuje fenolické látky a je prakticky bez zápachu.
Lze ji použít pro zalévání všech typů materiálů (dřevo, beton, sklo apod.).
Viskozita směsi 600–800 cps při teplotě 25 °C.
Výsledná tvrdost 70–75 Shore D.
Co znamená UV stabilní/nestabilní pryskyřice?
Pryskyřice bez aditiv zajišťujících UV stabilitu žloutnou do sytější žluté barvy. Pryskyřice s těmito aditivy zajišťují delší ochranu proti žloutnutí a po čase žloutnou jen do lehkého nádechu žluté barvy. Jak zajistit, aby byl výrobek z UV stabilní pryskyřice co nejdéle bez tohoto nádechu? Výrobky nevystavujte přímému slunečnímu světlu, které narušuje ochrannou UV bariéru.
Zpracování a aplikace
Nejdříve smícháme obě složky v hmotnostním mísícím poměru 100 : 70. Každou složku je potřeba důkladně zvážit v gramech. Nejdříve do nádoby (čisté a suché) nalijeme a odvážíme složku A v požadovaném množství, vynulujeme váhu a nalijeme a odvážíme složku B v požadovaném množství. Pro usnadnění výpočtu potřebné hmotnosti složky A a B použijte naši tabulku výpočtů. Obě složky se míchají po dobu 3–4 minut (míchání ve směru hodinových ručiček a proti směru hodinových ručiček se střídá, přičemž je nutné seškrabávat materiál i ze stěn a dna nádoby). Po promíchání se doporučuje směs přelít do jiné čisté a suché nádoby, znovu zamíchat a poté aplikovat.
Pokud se hmota odlévá do forem, je vhodné použít silikonovou formu. V případě forem vyrobených z jiných materiálů, je nutné pro snadné vyjmutí z formy použít separátor. Nedoporučujeme použít jako formu skleněné nádoby, mohly by při vytvrzování pryskyřice prasknout. Při zalévání porézních materiálů (dřevo, beton) dochází k uvolňování vzduchových bublin do odlévané hmoty, proto je potřeba tyto předměty penetrovat. Penetraci porézních materiálů je možné provést speciální penetrací, nebo je můžete natřít tenkou vrstvou pryskyřice a po jejím zatuhnutí takové předměty zalít do požadovaného výrobku.
Pro zajištění optimální konzistence a kvalitního výsledku po aplikaci je potřeba při smíchávání zajistit dostatečnou teplotu prostředí i hmoty (cca 20 °C). Nízké teploty mají výrazně negativní vliv na konečný výsledek.
Upozornění
Mějte na paměti, že v pryskyřici, která má vysokou viskozitu, vždy vzniká větší množství bublin.
Dodržujte dobu zpracování, nepracujte s hotovou směsí déle než 30-40 minut. Při nedodržení této doby nemusí mít výrobky potřebné vlastnosti (hotové výrobky mohou být křehké) a pryskyřice se může začít v míchací nádobě ve vyšší vrstvě rychle zahřívat (tzv. exotermická reakce) a znehodnotit se.
Při skladování při teplotách pod 20 °C se může pryskyřice zakalit. Jedná se o běžný jev, před použitím vložte uzavřenou lahev se složkou A do teplé vodní lázně (50 – 70 °C) na 20-30 minut a zakalení zmizí. Zabraňte proniknutí vody do lahve s pryskyřicí. Po vyjmutí z lázně nechte vychladnout a poté použijte.
Na hotové výrobky z pryskyřice se nesmí pokládat horké předměty, jako jsou například hrnky s čajem. Výrobek by se mohl poškodit.
Bezpečnostní opatření
Doporučujeme, aby děti do 18 let, těhotné a kojící ženy pracovali s epoxidovou pryskyřicí pouze s použitím ochrany kůže a dýchacích cest, děti navíc pouze pod dohledem dospělé osoby.
Při zasažení očí je vypláchněte velkým množstvím vody. Vyvarujte se polknutí či vdechnutí materiálu; Při požití nebo zasažení sliznic vyhledejte lékaře.
Po práci si důkladně umyjte ruce, zejména před jídlem. Při tvoření výrobku nekuřte, nepijte ani nejezte.
Pracujte v dobře větraném prostoru s